Şifalı Bitkiler | Depresyona İyi Gelen Şeyler : Kahve

Okunma: 392 | Yazan: | Tarih: 22.08.13 | Kategori: Sağlık, Şifalı Bitkiler, Yaşam |

Şifalı Bitkiler | Depresyona İyi Gelen Şeyler : Kahve

Beyin dostu kahve tedirginlik düzeyini azaltarak depresyonu engelliyor. Ve depresyona iyi geliyor. Depresyona iyi gelen şeyler deyince kahve çözüm olabilir. Şifalı bitkiler ailesinden kahvenin faydaları depresyona da iyi geliyor.

 

Kahve ve kafein ile ilgili yapılan araştırmalara göre günde 2-3 fincan kahve, içenlerin zihinsel performansı çoğalıyor. Depresyona girme tehlikesi düşüyor. Avrupa Gıda Güvenliği Derneği (EFSA) * ile Hemşire Sağlık Çalışması’nın yaptığı araştırmalara göre orta seviyede kahve tüketmek hafıza ve mantıklı düşünme üzerine olumlu yönde etkiliyor. Bunun yanı sıra Ulusal İlaç Bağımlılığı Kuruluşu NIDA*‘ya göre kafein, nikotin ve alkol gibi bağımlılık yapabilecek maddeler arasında bulunmuyor.

 

 

Avrupa Gıda Güvenliği Derneği (EFSA)’ya göre, 1 kupa kahve içerisindeki kafein miktarının dikkat ve uyanıklığı çoğaltıyor. Üstelik bu uyarıcı etkiye karşın kafeinin beyin haritalama teknolojisi ile yapılan değerlendirmelerinde, vücutta gösterdiği etkinin bağımlılıkla ilişkili olmadığı belirtiliyor. Ayrıca Ulusal İlaç Bağımlılığı Kuruluşu NIDA*‘ya göre kafein, nikotin ve alkol gibi bağımlılık yapabilen şeylerin arasında gösterilmiyor.

 

 

Kahve endişe seviyesini düşürüyor

 

Kahve ve kafein ile ilgili çalışmalara göre az ve orta seviyede kafein almak endişe seviyesini düşürürken mutluluk hissini çoğaltıyor. Hemşire Sağlık Çalışması’nın 50.740 kadın üzerinde yaptığı araştırma günde 2-3 fincan kahve içen kadınların günde 1 fincan kahve içenlere oranla %20 daha az depresyona girdiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra doğal bir antioksidan kaynağı olan kahve, içerdiği kafein ile halsizlik ve uyuklama gibi semptomların azalmasına ve ortadan kalkmasına yardım ediyor.

 

 

Fiziksel gücü çoğaltıyor

 

Fiziksel herhangi bir aktiviteye başlamadan önce tüketilen kahvenin ise dayanıklılığı artırdığı da gözleniyor. Kahve verdiği keyfin yanı sıra canlandırıcı etkisiyle, hayatına sağlık katmak isteyenlerin de yardımcısı oluyor.

 

 

 


Bir önceki yazımız olan Eti Sağlıklı Yemenin Kuralları başlıklı makalemizde et, mangal ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.
Etiketler , , ,

Benzer yazılar


  Kadınlara Güzellik

  Sevgili sağlıklı şifalı okurları ve bayanlar...

  17 Ağu 2014 tarihinde yazılmış, 176 defa okunmuş.


  Cinsel Hayata İyi Gelen

  Sevgili sağlıklı şifalı okurları, cinsel hayata...

  15 Ağu 2014 tarihinde yazılmış, 194 defa okunmuş.YORUM YAPIN