Bel Fıtığı Nedir ? Bel Fıtığı ile İlgili Bilgiler

Okunma: 489 | Yazan: | Tarih: 18.08.13 | Kategori: Sağlık, Yaşam |

Bel Fıtığı Nedir ? Bel Fıtığı ile İlgili Bilgiler

Bel fıtığı özellikle de ofiste çalışan kişilerin çoğalmasıyla, hayatımızın önemli bir parçası olmuş halde. Peki bu bel fıtığı nedir ? Bel fıtığı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

 

Ancak hakkında o kadar çok klasikleşmiş bilgiler var ki, onları yapmadığımız zaman hastalığa yakalanmayacağımız fikrini benimsemişiz.

 

Çakmak Erdem Hastanesi Beyin ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selçuk Aydın, bel fıtığı ile ilgili yanlış bildiğimiz bir çok konu hakkında bizleri aydınlandırdı.

 

Bel Fıtığı ile ilgili yanlış bildiklerimiz neler ?

Bel fıtığı ağır kaldıran kişilerde olur.

 

Yanlış. Bel fıtığı ağır kaldıran kişilerde olabileceği gibi devamlı oturarak çalışan bankacı, muhasebeci, bilgisayarla çalışan ofis memurları gibi çok fazla hareket etmeyenlerde de sık sık görülen bir rahatsızlıktır.

 

Bel fıtığı olanların mutlaka sert yerde, tahta zeminde yatmalıdır.

Yanlış. Bu çok eski ve yanlış bir bilgidir. Bel fıtığına sahip kişilerin veya bu rahatsızlığı olmayan hiç kimse sert yerde yatmamalıdır. Tercihan visko özellikli ortopedik bir yatakta yatmalıdır.

 

Bel fıtığı ameliyatından sonra fıtık tekrar eder. Bu sebeple ameliyat gereksizdir.

Yanlış. Bel fıtığı ameliyatlarından sonra aynı yerden fıtık tekrarlaması olasılığı %2′den azdır. Başka bir bölgeden bel fıtığı olma ihtimaliniz çok daha yüksektir.

 

Bel fıtığı orta ve ileri yaşlarda görülür.

 

Yanlış. Bel fıtığı son senelerde lise çağlarında da gözlenebilmektedir. Çünkü teknolojinin gelişmesiyle birlikte gençler daha fazla bilgisayar başında zaman geçirmekte ve düzensiz beslenerek kilo almaktadırlar. Spor yapmama da etkendir.

 

Bel fıtığı tedavisinde ameliyat son çaredir.

Yanlış. Bel fıtığı tedavisinde çeşitli alternatif yollar vardır. Bel fıtığı teşhisi konulan hastaların sadece %20′si ameliyatla düzeltilebilir hastalardır. Diğerlerine ameliyat dışı tedaviler tavsiye edilmektedir.

 

Bel fıtığı ameliyatlarında felç kalma riski oldukça yüksektir. Bu sebeple mümkün olduğunca ameliyat olmamalıdır.

 

Yanlış. Bel fıtığı operasyonlarında bacaklarımıza giden sinirlerden herhangi birinin yaralanması söz konusu olabilir ancak bu durum bile tam olarak tekerlekli iskemleye bağlı kalmayı gerektirecek seviyede değildir. Kaldı ki zaten günümüzde uygulanan mikrocerrahi ve endoskopik teknikler gibi noninvaziv tekniklerde bu ihtimaller en aza inmiştir.

 

Bel çekme yöntemi bel fıtığı tedavisinde çok etkili bir yöntemdir.

Yanlış. Bel çekme bel fıtığını düzeltemeyeceği gibi fıtık parçalarının yer değiştirmesine bağlı olarak insanlarda ciddi kalıcı rahatsızlıklara sebep açabilir. Bel çekme ve germe sadece faset kilitlenmesi denilen bel ağrılarında bazen etkilidir.

 

Bel fıtığı ırsidir.

Yanlış. Bel fıtığı genetik olarak nesillere aktarılan bir rahatsızlık türü değildir. Ancak omurga yapısı aile bireylerinde birbirine benzer. Bel fıtığına yatkın omurgalar aile üyelerinde daha çok bel fıtığı görülmesine yol açar.

 

Yaşlılarda bel fıtığı ameliyatı yapılmaz.

Yanlış. Yaşlı insanlara da bel fıtığı ameliyatı yapılabilir. Mikrocerrahi yöntemi uygulanan hastalar aynı gün ayağa kalkabildikleri için ameliyatın kendisi hastalarda ciddi bir rahatsızlık oluşturmaz.

 

 


Bir önceki yazımız olan Kadın Vücudu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde cinsellik, erkek ve kadın hakkında bilgiler verilmektedir.
Etiketler , , ,

Benzer yazılar


  Kadınlara Güzellik

  Sevgili sağlıklı şifalı okurları ve bayanlar...

  17 Ağu 2014 tarihinde yazılmış, 176 defa okunmuş.


  Güneş Kremi Kullanırken

  Yazın sıklıkla kullandığımız güneş kremini kullanırken...

  14 Ağu 2014 tarihinde yazılmış, 161 defa okunmuş.YORUM YAPIN